Wydawnictwo Językowe i Specjalistyczne

Praca kariera edukacja

Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku i szybko nie zapomnieć - 7 porad

Nie sztuką jest się nieustannie szkolić i uczyć, a nawet nauczyć, ale nietrwale. To domena wielu studentów, którzy uczą się wyłącznie na egzamin, po czym informacje wcześniej wtłoczone do mózgu szybko parują i zastępowane są innymi. Co zrobić by nauczyć się języka angielskiego i go nie zapomnieć? O to warto zadbać już na etapie planowania nauki, wyboru metody i sposobu zapamiętywania. By nauka przynosiła zadowalające efekty należy rozpoznać własne mocne strony w procesie dydaktycznym i wykorzystać preferencje względem form nauki. Im nauczanie języka będzie bardziej zindywidualizowane i odpowiednie dla nas, tym lepsze będą jego efekty. Nie jest odkryciem, iż im więcej ćwiczymy tym więcej utrwalamy a im więcej utrwalamy tym wiedza ta jest bardziej usystematyzowana, ugruntowana i trwalsza. O tym jak szybko opanować angielski pisaliśmy też w tym artykule.

Co ważne, chcąc uczyć się języka i nauczyć się go w taki sposób, by nie zapomnieć za rok, czy dwa należy od samego początku postawić na jakość nauki, a nie na ilość i tempo, bowiem w krótkim czasie można nauczyć się wiele, tylko że równie szybko można tę wiedzę zapomnieć. Zwykle by nie zapomnieć należy powtarzać, używać języka i ćwiczyć. Jeśli jest taka potrzeba i okazja to wystarczy, gorzej jeśli po intensywnym okresie nauki następuje przerwa w kontakcie z angielskim, wówczas nasz mózg może wyrzucić z pamięci to co już opanowaliśmy i zastąpić te informacje zupełnie innymi, a wszystko całkowicie nieświadomie. Stąd istotne jest zapamiętywanie języka obcego w pamięci trwałej, ku temu prowadzi automatyzacja wypowiedzi, konstrukcji i słownictwa w języku obcym. By osiągnąć ten poziom zaawansowania konieczny jest kontakt z żywym językiem, doświadczenie języka w sytuacjach życia codziennego, spontaniczne konwersacje, robienie błędów i ich poprawianie.

Nie znaczy to jednak, że musimy spędzać wiele godzin każdego dnia nad testami, ze słownikiem w ręku, a wręcz przeciwnie. Skuteczna nauka języka to jego nabywanie, tak jak robi to dziecko, które uczy się mówić, nazywać, oceniać i rozpoznawać doświadczając świata. Zasada ta aktualna jest również w przypadku dorosłych, którzy poprzez zakupy w sklepie, wyjście do kina czy na piwo ze znajomymi doświadczają języka, poznają jego kulturę, specyfikę przy okazji poszczególnych zdarzeń i aktywności. Nauce angielskiego tym sposobem sprzyjają wszelkie wyjazdy zagraniczne czy to wakacyjne czy też do pracy sezonowej, jak i kursy językowe za granicą. Pewnym substytutem mogą być konwersacje przez Skype, rozmowy w sieci i korzystanie z różnych kanałów bodźców jak radio, telewizja, prasa, literatura. Nawet będąc w Polsce możliwe jest osiągnięcie efektu zanurzenia poprzez intensywne otoczenie się bodźcami językowymi. Wymaga to odpowiedniej organizacji nauki, niemniej jest prostsze niżeli się to wydaje. Kluczowa jest motywacja oraz systematyczność pracy. Nie ma nauki bez wysiłku, chociaż wysiłek ten można zminimalizować i uprzyjemnić stawiając na naukę języka poprzez hobby, zabawę, spotkania towarzyskie itp.

Wbrew pozorom najbardziej trwale zapamiętujemy te słówka, zwroty i zagadnienia, które poznajemy nie na lekcji z książką, ale przy okazji tworząc w mózgu połączenia nerwowe odpowiedzialne za kojarzenie faktów. Dzięki zapamiętywaniu przez kontekst i skojarzenia od samego początku zapamiętujemy skuteczniej. Codzienny trening mózgu poprzez czytanie anglojęzycznych informacji, artykułów, słuchanie radia w języku angielskim, czy oglądanie filmów po angielsku sprzyja automatyzacji użycia języka. Dodatkiem mogą być sprawdzone mnemotechniki, które pozwalają na zapamiętywanie coraz większej ilości słów. Bardzo istotnym elementem procesu nauki angielskiego są znajomi.

To dzięki rozmowom, kontaktom z osobami anglojęzycznymi możemy ćwiczyć język, nieustannie ucząc się czegoś nowego i utrwalając to co jest nam już znane. Sprzyja temu komunikacja online, portale społecznościowe, fora międzynarodowe, gdzie zupełnie bezpłatnie można znaleźć wielu ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, chętnych do konwersacji, a także uczenia nas języka w sposób naturalny, nie poprzez lekcje, kursy i korepetycje ale przez rozmowę towarzyską. Niestety ta forma nauki rozłożona jest w czasie, kiedy zależy ci na szybkiej nauce warto zainwestować w kurs zagraniczny. Wówczas w naturalnym środowisku języka angielskiego oraz międzynarodowym środowisku kursantów skłaniającym do konwersacji w języku angielskim mamy okazję intensywnie ćwiczyć własne umiejętności i nabywać nowe słownictwo poprzez jego stosowanie. Wystarczy kilka tygodni kursu by zastąpić rok nauki w sposób tradycyjny z tą różnicą, iż nauka na kursie stacjonarnym w Polsce może zostać szybko zapomniana, zaś wiedza zdobyta metodą zanurzenia pozostaje na wiele dłużej, nie rzadko jest na tyle trwała, że po latach wymaga zaledwie odświeżenia, przypomnienia.

Warto jednak pamiętać, iż niezbędna do nauki jest aktywność, otwartość na otoczenie, które dostarcza multum bodźców do nauki. Zagraniczne kursy językowe zapewniają okazję do korzystania z okazji do nauki na wiele sposobów, od zajęć dydaktycznych w szkole językowej, przez życie towarzyskie kursantów, aż po życie codzienne. Lokalizacja kursów w miejscach atrakcyjnych turystycznie zwielokrotnia kontakt z językiem poprzez ofertę zabytków, muzeów, festynów i wydarzeń kulturalnych, w czasie których kursanci mają okazję do rozmów i zawarcia znajomości z mieszkańcami danego miejsca, pełniącymi rolę native speakerów w wersji nauki angielskiego outdoor.

Kategorie

  1. Język angielski
  2. Język niemiecki
  3. Darmowe ebooki
  4. Kursy online z certyfikatem
  5. Szkoła

Akceptujemy płatności.pl

Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku

Angielski przez skype

Bestsellery

  1. Intensive Business English
  2. Rozmowa Kwalifikacyjna z Pracodawcą po Angielsku
  3. Wzory Pism Biznesowych w Języku Angielskim
  4. Biznesowe słownictwo i formuły konwersacyjne po angielsku
  5. Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku

Klienci o Nas

Dziękuję za nadesłaną książkę. Jestem osobą świeżo po studiach z zaawansowaną znajomością języka angielskiego, która aktywnie rozpoczęła poszukiwanie pracy. Jestem niemal pewna, iż podczas rozmowy kwalifikacyjnej padną pytania w języku angielskim, dlatego bardzo zaciekawiła mnie państwa publikacja. Otrzymany e-book jest ciekawie skomponowany, np. rewelacyjny jest pomysł z lista najpotrzebniejszych czasowników (oczywiście znanych), ale użytych w kontekście możliwej rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Bardzo podoba mi się także zestawienie cech charakteru i oczywiście lista pytań, które mogą być zadane na rozmowie kwalifikacyjnej. Uważam, że taki układ książki porządkuje słownictwo i pozwala na inteligentne i konstruktywne odpowiedzi.
Anna Kaczór.

"Najlepsze rozwiązanie pod słońcem jak zostaje Ci jeden dzień do rozmowy a z językiem nie miało się do czynienia 10 lat!!! Dziękuję! Wszytsko co tu znalazłam było na rozmowie!!!Teraz proszę trzymać za mnie kciuki."
Karolina Olszewska

Myślę, że wydawnictwo wyróżnia nie tylko cena proponowanych ebooków, ale i sposób w jaki autorzy docierają do czytelnika. Podoba mi się iż książki napisane są prostym, zrozumiałym językiem, a ponadto bardzo przykuwają uwagę i sprawiają, że nauka staje się przyjemnym doświadczeniem.
Hania, nauczyciel, lat 30

Publikacje związane z językiem specjalistycznym są bardzo drogie. Brakuje więc książek o podobnej tematyce i w przystępnej cenie. Dlatego nie żałuję zakupionych przeze mnie ebooków. Są bardzo przydatne. Dużo wykorzystuje ich w szkole. Czekam na więcej takich publikacji.
Monika, studentka, lat 22

Te książki są tak naprawdę inne niż wszystkie: konkretne i bardzo praktyczne. Napewno będą przydatne w szkole, pracy, czy na studiach. Te książki rewelacyjnie uświadamiają jak szybko nauczyć się angielskiego, a przy tym nie wpaść w nieprzyjemną rutynę. Książki są godne polecenia:)
Mirek, księgowy, lat 38

Zakupiłam wszystkie ebooki i z każdych korzystam w wolnych chwilach w pracy. Uczę się z nich "jednym tchem". Książki poleciłam znajomym.
Maja, 30 lat, przedstawiciel handlowy

Treść zawarta w książkach łatwo wpada w pamięć. Same ebooki podsuwają dobre pomysły na naukę.
Marcin Ł., 29 lat, budowlaniec


Partnerzy